Used 2021 Heartland North Trail 33RETS Travel Trailer
LIKE NEW 2021 HEARTLAND NORTH TRAIL ULTRA LITE 33RETS FREE DELIVERY & SETUP!! SUPER CLEAN. IS A RV LOADED WITH LUXURY!! 40FT LONG. ISLAND KITCHEN, PRIVATE BEDROOM, 3 SLIDES. 2 COLD A/C. KING MASTER SUITE WITH WASHER/DRYER PREP. LARGE FRONT CLOSET. BIG REAR LIVING. DINETTE & A XL SLEEPER SOFA. LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & TRIFOLD SLEEPER SOFA. ELECTRIC FIREPLACE & BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED YETI SPRAYFOAM INSULATION. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. COLD A/C UNITS. CENTRAL VACUME SYSTEM, 50AMP POWER. OUTDOOR STORAGE, SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!! ONLY 8840 UVW. OUR PRICE: $29,995. WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!! We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES. WE INSPECT
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 451292
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8840 lbs |
| Cargo Capacity | 1028 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
North Trail 33RETS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


