Used 2021 Heartland Mallard 335 Travel Trailer
FREE DELIVERY & SETUP!! THIS BEAUTIFUL LIKE NEW FLAWLESS 2021 HEARTLAND MALLARD M335 IS A RV LOADED WITH LUXURY!! LIKE NEW CONDITION!! 40 LONG. XL BEDROOM WITH WASH/DRYER PREP. PRIVATE BEDROOM. 3 SLIDES. XL REAR LIVING. BEAUTIFUL BATHROOM & CLOSET. LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL REAR ISLAND KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED YETI SPRAY FOAM INSULATION. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. KING SATELLITE. 2 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROU
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 472589
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8840 lbs |
| Cargo Capacity | 1028 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Mallard 335 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


