Used 2021 Heartland Mallard 301 Travel Trailer
Heartland Mallard travel trailer 301 highlights:
- Rear Kitchen
- Private Bedroom
- Two Sofas
- Bedroom Closet
- Outside Slide Cooktop
As you look inside and outside, you will find everything needed to enjoy your camping trip to its fullest with this Mallard travel trailer! There is a large slide in the main living area with a booth dinette and sofa, and on the exterior is an outdoor kitchen with slide cooktop and a 17' power awning with LED lighting. Back on the interior, there is also a second sofa for another member to lie down and recharge in the afternoon while the chef makes lunch indoors with lots of counter space and all the appliances necessary to make any type of meal. You can get cleaned up in the full bathroom before retiring to your private bedroom with a king bed while your guests sleep on the furniture once set up for nighttime.
The Heartland Mallard travel trailer is quite impressive with its innovative features! The flip-down exterior steps and glow-in-the-dark graphics are some of the top exterior features, and the all-new Master Chef kitchen with Infinity edge countertops and stainless steel undermount sink is one of the top interior features that will make camping life easier. The forced-air heated and enclosed underbelly is a great feature that protects your trailer from the outside weather, and the Wide Traxx axle system, leaf spring suspension, E-Z lube hubs, and aluminum rims all work together to give you a great ride to the campsite. The Mallard has also been prepped for a solar panel, Wi-Fi, and a back-up camera, and it also has a cable-ready hook-up.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# TC42143
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 698 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6874 lbs |
| Cargo Capacity | 1694 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3625ME442143 |
Mallard 301 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


