Used 2021 Heartland Mallard 27 Travel Trailer
Massive King Kong front storage!
Heartland Mallard travel trailer 27 highlights:
- Dual Entry
- Two Lounge Chairs
- Single Slide
- 17' Power Awning
- Pass-Through Storage
You won't ever want to leave the campground once you start camping in this dual-entry Mallard travel trailer! There is plenty of seating for everyone between the rear set of lounge chairs and the sofa next to the booth dinette, both of which can transform into extra sleeping space when needed. You will have no problem whipping up your favorite meals inside the complete kitchen, and the 8-cu. ft. double-door refrigerator is big enough to keep all of your perishables cold and fresh. What better way to wind down your night than to take a nice, hot shower in the full bathroom before heading into the front private bedroom to enjoy a good night's rest on the king bed.
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $17,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped) water, and LP systems, all function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank, everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 8288
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 638 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5672 lbs |
| Cargo Capacity | 1196 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB302XME439800 |
Mallard 27 Reviews
-
Poorly made and a disappointmtent
2017 Mallard 27
What I liked most: Floor plan layout
What I'd improve: Quality. Very disappointing quality. No customer service from camping world. shop some where else.9 years ago | Maurice S. from Oregon City, OR
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


