Used 2021 Heartland Bighorn Traveler 39MB Fifth Wheel
Photos coming soon!Heartland Bighorn Traveler fifth wheel 39MB highlights:
- Loft Area
- Extra Bedroom
- Kitchen Island
- Fireplace
- Turn Tight Technology
- Universal Docking Station
The whole gang can visit you in this fifth wheel thanks to the middle bedroom with loft above for the grandkids and/or overnight guests! The sofa slide offers sleeping space, and the kids will love using the hallway ladder to get into the loft to sleep at night. You will have your own private bedroom up front with lots of storage and a king bed slide for more floor space. The rear living area has a sofa that can double as an afternoon nap area and sleeping space once converted, plus there is power theater seating. The kitchen offers full amenities to keep anyone fed including a kitchen island, a pantry and a free-standing dinette to dine at and play games.
With any Heartland Bighorn Traveler fifth wheel, the construction includes a double-welded aircraft-quality aluminum superstructure, Azdel laminated sidewalls with a laminate slide out and rear end walls, and a heated and enclosed underbelly and gate valves for year-long traveling. Some of the top features include Aqua-shed 3/4"-thick slam-latch baggage doors with interior latches, cushioned woven flooring on slide out floors which are both anti-microbial and soft on the feet, and "Coastal" whitewashed cabinetry with barn beam-style fascia and accent panels giving you the style you desire. Choose your favorite ultimate road fifth wheel today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $46,556
Sale Price: $38,999
Stock# TC40706
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2470 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13210 lbs |
| Cargo Capacity | 2112 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 14.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR 32" LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4SFBG4222ME440706 |
Bighorn Traveler 39MB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


