Used 2021 Gulf Stream RV Trailmaster Special Edition Series 26BHG Travel Trailer
Gulf Stream Trailmaster Special Edition Series travel trailer 26BHG highlights:
- Private Bedroom
- Convertible Sofa
- Entryway Coat Hooks
- Lighted Pass-Through
- Double-Size Bunks
Spend more time enjoying the trails with this Trailmaster Special Edition Series travel trailer! There are many conveniences found all throughout this model, like the booth dinette that lets you dine or sleep, the flip-up countertop that provides extra prep space when needed, and the TV shelf in the private bedroom that lets you add a TV for late-night entertainment. The full bathroom is a welcomed sight for everyone staying in this trailer, and the double-size bunks create a sleeping space for four without taking up too much room on the interior.
Conquering the trails has never been easier than with the Trailmaster Special Edition Series travel trailer by Gulf Stream RV! With home-like comforts and modern technology, the Trailmaster Special Edition Series allows you to explore like never before. Each model comes with a cable TV hook-up, a TV antenna with signal booster, a 30 AMP power cord, and a 12V antenna-ready jack. The scald and stain-resistant laminated countertops, maple cabinetry with solid wood doors and drawers, and high-performance wood grain vinyl flooring make the interior into an attractive and functional getaway while the color-coordinated pull-down awning creates an additional gathering spot for you and your friends.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 93214
| Sleeps | 9 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| Dry Weight | 5120 lbs |
| Cargo Capacity | 2810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas DSI |
| Awning Info | Color-Coordinated Pull-Down |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G3021M1150647 |
Trailmaster Special Edition Series 26BHG Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


