Used 2021 Gulf Stream RV Northern Express SVT 18RBD Travel Trailer
JUST ARRIVED! PICTURES COMING SOON!
Gulf Stream Northern Express STV travel trailer 18RBD highlights:
- Bunk Beds
- Wardrobe
- Two Burner Cooktop
- Booth Dinette
This lightweight travel trailer is perfect for your family or group of five looking for fun and adventure. Once you arrive at your destination, you can put out the electric awning, and the LED lights at night will create an inviting space. Make a quick lunch on the two burner cooktop, or use the convenient microwave oven before taking a tour of the campground. The full bath includes a 24" x 36" tub, plus a shower skylight to provide more standing space and natural light. When it's time to call it a night, you and your spouse can sleep on the front corner full-size bed, while the kids climb into the bunk beds. There is even space for an extra overnight guest to sleep on the booth dinette!
Each Northern Express SVT (Special Value Trailer) features 'Matador Frost' ceiling panels, designer window treatments, plus multiple safety features for your peace of mind. You'll appreciate tech-ready features, including cable and satellite connections, back-up camera prep, pus each model is WiFi ready and solar panel ready if you choose to add those options. Easily store your bags in the deluxe slam-latch luggage doors, and the overhead compartments inside will be perfect for all your belongings. These travel trailers also include high-performance vinyl flooring, comfortable furnishings, and are prewired for a roof air conditioner for your convenience.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 26U096A
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| Dry Weight | 3288 lbs |
| Cargo Capacity | 745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Awning Info | Electric with LED Lighting |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2115M7051455 |
Northern Express SVT 18RBD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


