Used 2021 Gulf Stream RV Gulfstream 275FBG Travel Trailer
- A Camping We Will Go To Lose Our Stress Begin with Campers Inn RV of Kingston, NH
Gulf Stream Trailmaster Special Edition Series travel trailer 275FBG highlights:
- Double-Size Bunks
- Sofa
- Private Bedroom
- Shower Skylight
- Lighted Pass-Through
Don't let your neighbors have all the fun! Get in on the action with this Trailmaster Special Edition Series travel trailer! You can let the kids invite a friend or two since this trailer comes with a set of double-size bunks in the back, and you will be oh-so comfortable away from all of the late-night giggles on the queen-size bed up front in the private bedroom. In the morning, prepare a quick breakfast in the carousel microwave oven before heading out to explore and grab a quick shower in the rear corner bathroom.
Conquering the trails has never been easier than with the Trailmaster Special Edition Series travel trailer by Gulf Stream RV! With home-like comforts and modern technology, the Trailmaster Special Edition Series allows you to explore like never before. Each model comes with a cable TV hook-up, a TV antenna with signal booster, a 30 AMP power cord, and a 12V antenna-ready jack. The scald and stain-resistant laminated countertops, maple cabinetry with solid wood doors and drawers, and high-performance wood grain vinyl flooring make the interior into an attractive and functional getaway while the color-coordinated pull-down awning creates an additional gathering spot for you and your friends.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 107755A
| Sleeps | 9 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 4738 lbs |
| Cargo Capacity | 2952 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas DSI |
| Awning Info | Color-Coordinated Pull-Down |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G3026M1146058 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


