Used 2021 Gulf Stream RV Envision 21TBD Travel Trailer
In Transit
Gulf Stream RV Envision SVT travel trailer 21TBD highlights:
- Convertible Twin Beds
- Rear Bathroom
- Under-Dinette Storage
- Entertainment Center
With two convertible twin-size beds in this Envision SVT travel trailer, you have the ability to join them together to create one large king-size bed, and if you pull the privacy curtain closed, you will be shut off from the rest of the trailer. Spend your mornings cleaning up in the rear bathroom before heading out to make breakfast on the two-burner cooktop in the kitchen. You can even sit down with your breakfast at the booth dinette which rests upon the single slide.
Each Gulf Stream Envision SVT (Special Value Trailer) travel trailer is built with fiberglass exterior walls and includes four manual stabilizer jacks, an electric awning with LED lights, solid-wood cabinet doors, and many more standard features. Plus, there are plenty of options to choose from to customize your model. A TV antenna with power booster sets you up for success, and a 6-gallon gas water heater makes it possible to have hot water whenever you need a shower or want to wash the dishes.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 112535A
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| Dry Weight | 3655 lbs |
| Cargo Capacity | 2405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Two Twin with King Conversion |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2229M7049621 |
Envision 21TBD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


