Used 2021 Gulf Stream RV Ameri-Lite 274QB Travel Trailer
2021 274QB Features and Options
Gulf Stream Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer 274QB highlights:
- Large Slide Out
- Queen Bed
- Sleeps Nine
- Full Bath
- Sofa
Are you ready for camping adventures with the whole family? Or maybe you enjoy getaways to the lake with friends! This travel trailer includes a rear private bunkhouse with three bunks, plus a sofa below one of the bunks for space to relax. You can even add a TV here and there is a closet to hang clothes. The chef of your group can prepare meals on the three burner cooktop inside, and you can choose to add the optional outside 1/2 kitchen. You and your spouse will love being able to retreat to the front private bedroom each night, and there are dual wardrobes for your clothes and belongings.
The Ameri-Lite Ultra Lite travel trailers by Gulf Stream are the perfect RV for families wanting to start their camping lifestyle, but not break the bank. These lightweight units include quality construction, such as a tubular steel cambered frame, strong wood roof decking, and full-width steel outriggers for maximum support. The front power hitch jack and four stabilizer jacks will make set-up hassle-free once you arrive at the campground, and you can put out the electric awning to rest in the shade when you're done. Each model includes convenient amenities, like the 13,500 BTU A/C, the 6 gallon DSI water heater, a central control panel, and multiple USB ports for your tablet, phone, and camera! The inside is designed to make you feel at home with radiant LED lighting, designer kitchen backsplash, pleated privacy shades, craft-made cabinetry, plus many more features. Start your RV lifestyle with an affordable, lightweight Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer today!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Wilkins RV
Location: Brewerton, NY
Stock# 57533
Location: Brewerton, NY
Stock# 57533
Exterior Color: GY
Stock# 57533
Exterior Color: GY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 274QB Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | GY |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 5802 lbs |
| Cargo Capacity | 1918 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G3225M1149398 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


