Used 2021 Grand Design Transcend Xplor 260RB Travel Trailer
FREE DELIVERY & SETUP!! THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2021 GRAND DESIGN TRANSCEND XPLOR 260RB SIGNATURE ULTRA LITE IS A RV LOADED WITH LUXURY!!, SUPER CLEAN. 32 FT LONG. PRIVATE BEDROOM , XL SLIDE. COLD A/C. QUEEN MASTER SUITE. LARGE LIVING ROOM WITH A GREAT KITCHEN. DINETTE & A SLEEPER SOFA. FRONT PRIVATE BEDROOM. LARGE REAR BATHROOM, LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & RECLINERS. BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. COLD. 200W UPGRADED SOLAR PKG, 30AMP POWER. OUTDOOR STORAGE. OUTDOOR KITCHEN, SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!! ONLY 6147 UVW. OUR PRICE: $19,995. WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!! We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES. WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 811694
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 627 lbs |
| GVWR | 7550 lbs |
| Dry Weight | 6147 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | Double Door 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
Transcend Xplor 260RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


