Used 2021 Grand Design Solitude 390RK Fifth Wheel
ANNIVERSARY SALE PRICING EXTENDED THROUGH 4/30/2026! CALL FOR DETAILS OR COME BY.
Grand Design Solitude fifth wheel 390RK highlights:
- Five Slides
- Raised Rear Kitchen
- Dual-Sink Vanity
- Bar Top with Chairs
- Four-Door Refrigerator
- Exterior Sliding Storage Tray
You will love your extended stays while traveling in this Solitude fifth wheel which features five slides! A rear raised kitchen provides the family chef a great space with opposing slides as well as an island for food prep. A raised bar top with two stools overlooks the center living space that also features dual opposing slides, two tri-fold sofas, and theatre seating. Dual sinks in the full bathroom means getting ready is easy for two, and the shower with skylight offers more head room that you are also sure to appreciate. As you wind down your day, the front master bedroom will be a welcomed retreat thanks to a queen bed slide with a pull-out ottoman to sit on when removing your shoes, and the walk-in closet provides ample space for all of your things. For added storage, a large exterior sliding tray offers more room for luggage and larger items. There is also a mid-coach pass-through storage compartment for other camping gear, and an optional pull-out kitchen and/or king bed option if you decide to change things up.
With each Solitude fifth wheel by Grand Design, you will have an exclusive superchassis, a wide rail design on heavy duty l-beam main rails providing a more stable jack stance, and maximum insulation from the thermal roof design and the exclusive full laminated walls to the insulated gooseneck and baggage doors. More features offered to help with traveling include the MORryde rubber pin box, the Tire Linc TPMS system, and the 6-point hydraulic system. And the 40,000 BTU of heating power, the heated underbelly and heated storage bay, the Evenflow heating system, and the Stealth A/C system with racetrack ducting, allow you to camp all year long! You will also find maximum storage solutions, residential features and so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $4,880
Sale Price: $54,999
Stock# 4812A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2794 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 14562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 93 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Four Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED Smart TV, BR LED TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FS4221MAA03608 |
Solitude 390RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


