Used 2021 Grand Design Solitude 382WB Fifth Wheel
Grand Design Solitude fifth wheel 382WB highlights:
- Separate Living Room
- Dual-Sink Vanity
- Free-Standing Dinette
- Kitchen Island
- Four-Door Refrigerator
- Sliding Tray Storage
Living in this fifth wheel is a piece of cake with a front separate living area to also be utilized as a bedroom at night if needed, and a master suite with a full rear bathroom that offers two sinks for convenience! Everyone can gather and relax on dual opposing tri-fold sofas and theater seats while watching the big game on the TV with fireplace below. The cook will enjoy their own spacious area with dual slides, a beverage cooler, a hutch, an oversized pantry to store lots of goodies, and all the appliances needed to make a holiday meal. If you like to carry extra outdoor gear such as a small boat, large ice chests, fishing poles, or even a picnic table canopy, you will surely enjoy the exterior rear storage with its sliding tray. The two awnings offer an outdoor living area to enjoy, and you will find more exterior storage in the pass-through compartment.
With each Solitude fifth wheel by Grand Design, you will have an exclusive superchassis, a wide rail design on heavy duty l-beam main rails providing a more stable jack stance, and maximum insulation from the thermal roof design and the exclusive full laminated walls to the insulated gooseneck and baggage doors. More features offered to help with traveling include the MORryde rubber pin box, the Tire Linc TPMS system, and the 6-point hydraulic system. And the 40,000 BTU of heating power, the heated underbelly and heated storage bay, the Evenflow heating system, and the Stealth A/C system with racetrack ducting, allow you to camp all year long! You will also find maximum storage solutions, residential features and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 0CR6129
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3052 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 14866 lbs |
| Fresh Water Capacity | 93 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Four Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED Smart TV, BR LED TV |
| Awning Info | 14' 5" and 15' 5" Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FS4326MAA06129 |
Solitude 382WB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


