Used 2021 Grand Design Momentum G-Class 353G Toy Hauler Fifth Wheel
Pending Sale
Grand Design Momentum G-Class toy hauler 353G highlights:
- Outdoor Kitchen
- Master Suite
- Dual Entry
- 11' Separate Garage
- Theater Seating
- Unobstructed Pass-Through
Pack your bags and load up the four wheeler in this Momentum G-Class toy hauler that includes plenty of comfortable features to keep you happy. The 11' separate garage will be the perfect place for guests to sleep with its overhead loft bed, an optional half bath, and its own exterior entry door. After you've ridden the trails all day, the dual-entry bath will allow you to clean up just like you do at home. Prepare dinner on the three-burner cooktop with an oven and store the leftovers in the 12 cubic foot double-door refrigerator. Afterwards, the theater seating will provide comfort as you watch a show on the LED HDTV or just enjoy the glow of the fireplace.
Are you looking for adventure and fun? The Momentum G-Class toy hauler by Grand Design will help you find it! You can explore during any season you choose with the Insulation Package that includes a heated and enclosed underbelly with suspended tanks, a high-capacity furnace, a moisture barrier floor enclosure, and cabinet-mounted heat ducts. Each model includes a 30-gallon fuel station with an interior and exterior gauge, a dovetail rear rend, and 2,500-LB tie-downs anchored into the chassis. Throughout the Momentum G-Class interior, you'll enjoy many comfortable features like large panoramic windows, a shower skylight, USB chargers in the bedroom, and residential cabinetry.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# PT-353G
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2450 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 12600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 115 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Sunken Tub/Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
Momentum G-Class 353G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


