Used 2021 Grand Design Momentum 397TH Toy Hauler Fifth Wheel
View all Momentum Floorplans
2021 397TH Features and Options
2021 Grand Design Momentum 397TH:
-
Length: Approximately 43 feet.
-
Weight: Gross Vehicle Weight Rating (GVWR) of around 16,500 lbs.
-
Sleeping Capacity: Up to 8 people.
-
Fresh Water Capacity: 100 gallons.
-
Gray Water Capacity: 87 gallons.
-
Black Water Capacity: 50 gallons.
-
-
Full Body Paint
-
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# CT420422
Location: Wheat Ridge CO
Stock# CT420422
Stock# CT420422
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 397TH Specifications
| Length | 42 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3375 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 15600 lbs |
| Cargo Capacity | 4400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 155 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 104 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Propane / Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| VIN | 573FM4539M1119683 |
For more information
Contact Us
Momentum 397TH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


