Used 2021 Genesis Supreme Wanderer 29CKWL Toy Hauler Travel Trailer
Genesis Supreme travel trailer toy hauler 29 CKWL highlights:
- Radius Glass Shower
- Power Queen Bunk
- Power Awning
- Swivel/Rocker Chairs
- 16' Garage
- Master Suite
Your search is over once you step inside this Genesis Supreme bumper pull toy hauler! You will feel right at home with a front master suite that has direct access into the dual-entry bathroom and a walk-around 60" x 74" pillowtop mattress with wardrobes on either side. You also won't have to worry about mud being tracked in throughout the unit thanks to the exterior shower with hot and cold water. Everyone will have a comfortable place to enjoy their delicious meals between the rear opposing sofas and the two swivel/rocker chairs all of which have tables in between them. The sofa/kitchen slide out not only provides extra walking space, but also extra seating and sleeping space when you transform the sofa into a bed!
With plenty of tie downs throughout, you can travel with a peace of mind in any one of the Genesis Supreme bumper pull toy haulers! The 102"-wide body design allows you to bring along all of your favorite off-road toys and also packs in the luxurious features. Some of these features are the solid-surface countertops, the double-door refrigerator, the interior/exterior speakers, and the stereo with Bluetooth. These toy haulers were built to last your greatest of adventures with the aluminum-framed and laminated fiberglass walls and the 7' laminated ramp door with full latches. The LED flood lights, running lights, and tail lights help others to see you clearly at night too. Get on the road today in a Genesis Supreme bumper pull toy hauler and see just how much fun you will have!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT850209
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1400 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Dry Weight | 8860 lbs |
| Cargo Capacity | 3640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7460 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN1FEK20MP470662 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


