Used 2021 Forest River RV Wildwood X-Lite 273QBXL Travel Trailer
SLEEPS 10 / OUTDOOR KITCHEN / PRIVATE BEDROOM!
Forest River Wildwood X-Lite travel trailer 273QBXL highlights:
- Private Bunkhouse
- Pass-Through Storage
- Sofa
- Fireplace
- Large Slide
- Panoramic Windows
If you like to travel with a large crew, choose this Wildwood X-Lite travel trailer! This trailer has two private sleeping spaces with a private bedroom up front and a private bunkhouse in the back. Not only does the bunkhouse have bunk beds, but it also has a closet for storage and a jiffy sofa for lounging. In the main living area, there is a large slide that holds the U-shaped dinette and sofa, and these pieces of furniture can both be transformed into beds for additional sleeping space. The panoramic windows surround the dinette and sofa so that you can take in the scenic views while you relax. You can even add an optional outdoor kitchen to this trailer to make it more convenient.
The Forest River Wildwood X-Lite travel trailers and toy haulers are comfortable enough to make any destination feel like home! The Wildwood X-Lite has a SolidStep double step at the main entry door so that you can enter your trailer confidently, and the true stabilizer jacks with JT's Strong Arm will ensure that your trailer remains secure once it's set up. Within the reliable construction, you will find excellent interior amenities, like an updated appliance package, a Bluetooth stereo, seamless countertops, USB ports, and a stainless steel roll-up sink cover. The Wildwood X-Lite also comes with a Stow N Go storage so that you can make the most of every adventure by bringing along the essentials.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 2270
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 752 lbs |
| Dry Weight | 6550 lbs |
| Cargo Capacity | 2002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' Power with Adjustable Legs and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TWDC23M7368406 |
Wildwood X-Lite 273QBXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


