Used 2021 Forest River RV Surveyor Luxury 267RBSS Travel Trailer
Forest River Surveyor Luxury travel trailer 267RBSS highlights:
- Rear Bathroom
- Walk-In Pantry
- EZ Glide Sofa
- Booth Dinette
- Pass-Through Storage
It's time to relax while camping at your favorite destination that you can enjoy while sitting under the electric awning or while inside through the front cap window and the panoramic sliding windows in the slide out. There are two space savings sliding doors allowing you privacy in the rear bathroom complete with a wardrobe and linen storage, plus in the front bedroom with a queen bed, windows to enjoy natural lighting and great views, plus lots of storage. The L-shaped kitchen offers a flip-up countertop extension, a residential refrigerator, appliances to make any meal, and a walk-in pantry. And you can watch the 32" LED HDTV with optional fireplace below while sitting at the booth dinette. You will find lots of storage throughout the inside, and outside in the drop frame pass-through compartment with 52 cu. ft. of storage and on the optional bike/utility rack if you added that option.
With each Surveyor Luxury travel trailer by Forest River you can expect years of luxury with value throughout. Built with Azdel composite panels and full aluminum cage construction, a fully walk on roof, a barreled roof with aluminum trusses on center for lots of headroom, and leaf spring suspension to mention a few of the construction and exterior features. Knowing you can camp during any season with having the weather protected full enclosed underbelly makes each model desirable. And having residential and luxury features inside such as residential wood drawers with ball bearing glides, black out pleated night shades in the bedroom,the Greystone Gourmet cooking collection, and a residential tile-look backsplash, you may never want to go home!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# UT81147
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 728 lbs |
| Dry Weight | 6009 lbs |
| Cargo Capacity | 1719 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI w/Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric One Touch w/LED Light Bar |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVC21ML039499 |
Surveyor Luxury 267RBSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


