Used 2021 Forest River RV R Pod RP-179 Travel Trailer
Forest River R-Pod travel trailer RP-179 highlights:
- U-Shaped Dinette
- RV Queen Bed
- Rear Kitchen
- Pantry
- Front Windshield
Whether your camping trips take you near or far, you will want this single slide R-Pod travel trailer. The unique rear kitchen features extra counter space as well as a two-burner cooktop where you can whip up a snack or your meals. Enjoy family time at the U-shaped dinette, and at night you will be impressed with how easy it is to convert this area into a sleeping spot for the kids. This unit also includes an RV queen bed up front, a pantry, and a wardrobe. With a wet bath included, washing up after a long day is a snap.
The R-Pod travel trailers by Forest River built in the Northwest include a powder coated steel frame, welded aluminum sidewalls and floor, Laminlux exterior Azdel fiberglass, and Tufflex PVC roofing depending on the model you choose. Other key features include a central vacuum, solar prep, pet friendly frame mounted utility hook and food/water bowls, Designer Carefree flooring, and residential style shaker cabinetry. Take a look, and choose the R-Pod that will fit your camping needs, wants and lifestyle!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# MV019978U
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 315 lbs |
| Dry Weight | 3046 lbs |
| Cargo Capacity | 769 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 5ZT2RPGC3MV019978 |
R Pod RP-179 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


