Used 2021 Forest River RV Leprechaun 220 Motor Home Class C
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
2021 220 Features and Options
Coachmen Leprechaun Class C gas motorhome 220XG highlights:
- J-Lounge
- Murphy Queen Bed
- Shower Skylight
- Bunk Over Cab
- 10 Cu. Ft. Double Door Refrigerator
Main Features
- Rear queen bed
- Cab-over bunk
- Convertible dinette sleeper
- Full dry bathroom with separate shower
- Slide-out dinette for extra interior space
- Large exterior storage compartments
- Backup camera
- Power awning with LED lighting
- Residential-style vinyl flooring
- Touchscreen stereo with Bluetooth
- Solar prep
- Winegard TV antenna
Kitchen Features
- 3-burner stove
- Oven
- Microwave
- Double-door refrigerator/freezer
- Stainless sink
- Solid-surface style countertops
- Pantry storage
Living & Sleeping
- Cab-over bed is large enough for adults
- Dinette converts into another sleeping area
- Queen rear bed with wardrobe storage
- Swivel cab seats on some trims
Construction Features
- Fiberglass exterior
- Aluminum framing
- Vacuum-bonded laminated walls
- One-piece roof membrane
- Heated holding tanks on many packages
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$41,782
You Save: $3,785
Sale Price: $37,997
You Save: $3,785
Sale Price: $37,997
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 115946P
Location: Kings Mountain NC
Stock# 115946P
Chassis: Ford 350
Stock# 115946P
Chassis: Ford 350
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 220 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Dry Weight | 9400 lbs |
| Cargo Capacity | 3100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 29017 |
| Engine | 7.3L Triton V8 |
| Chassis | Ford 350 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 38 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" Swing-Arm TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN2MDC36689 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


