Used 2021 Forest River RV Cherokee Wolf Pack 315PACK12 Toy Hauler Fifth Wheel
2021 315PACK12 Features and Options
Forest River Cherokee Wolf Pack toy hauler 315PACK12 highlights:
  • Dual Entry
  • Happijac Power Bed
  • 21' Power Awning
  • Outside Kitchen
  • Fireplace
  • 12' Separate Garage
  • 30 Gallon Fuel Station
The versatile Cherokee Wolf Pack toy haulers are ready for all your excursions! Each model includes a true high gloss gel coat, a 102" wide body design, and a forced air heated underbelly and enclosed holding tanks so you can camp year around. You will enjoy hassle-free features such as, the in cab tire pressure monitor system, the Happijac bed lift system, and the 100 gallon fresh water capacity. Each model includes a shower skylight, LED interior/exterior lights, Zebra shades in the living area, and a black stainless steel farm sink for that added touch-of-home. The fifth wheels include stabilizer jacks, a second 15K A/C unit in the bedroom, and 50 Amp service. You will appreciate 30 Amp service in the travel trailers, a power tongue jack, and ramp door cables. These toy haulers also include USB charging stations to keep all your gadgets charged and ready to go, premium Teddy Bear bunk mats for comfortability, and a reverse activated light and backup camera for easy loading and unloading!
What Our Customers Are Saying
Great Service!
Optimum RV
Location: MO, Bonne Terre
Stock# CBR6610
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
RV ID: 3544570#
(enter this ID if prompted)
2021 315PACK12 Specifications
Sleeps 8
Slides 1
Length 39 ft 3 in
Ext Width 8 ft 6 in
Ext Height 13 ft 5 in
Hitch Weight 2036 lbs
GVWR 14036 lbs
Dry Weight 10762 lbs
Cargo Capacity 3274 lbs
Fresh Water Capacity 100 gals
Grey Water Capacity 38 gals
Black Water Capacity 38 gals
Furnace BTU 35000 btu
Fuel Capacity 30 gals
Number Of Bunks 1
Available Beds King
Refrigerator Type 12V