Used 2021 Forest River RV Avenger 24BHS Travel Trailer
Queen Bed, U-Shaped Dinette, Outdoor Kitchen, Double-Size Bunks - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
2021 24BHS Features and Options
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$16,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 114057XA
Location: Louisville KY
Stock# 114057XA
Stock# 114057XA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 24BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 5461 lbs |
| Cargo Capacity | 2179 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Everchill 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVNBXMB929361 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


