Used 2021 Entegra Coach Qwest 24T Motor Home Class C
Entegra Coach Qwest Class C diesel motorhome 24T highlights:
- Rear Twin Beds
- Sofa Slide Out
- Cab-Over Bunk
- Blu-Ray Player
- 14' Armless Power Awning
You and your spouse will love the space provided in between the rear twin beds as you load up your belongings in the overhead cabinets and easily access the full bathroom at night. The sofa slide offers a space to relax and watch the LED TV as well as a guest can sleep here. The cab-over bunk provides two more sleeping spaces or choose the B+ front cap option if that isn't needed. And someone can make their famous camping meals using the convection microwave or two-burner drop-in cooktop, and store leftovers in the 6 cu. ft. refrigerator.
With each Entegra Coach Qwest Class C diesel motorhome, you will enjoy the 6'8" interior height with a padded vinyl ceiling, the beautiful decor and exterior paint options as well as the 10.25-inch integrated Mercedes-Benz infotainment center with GPS. The Ultraleather swivel driver and passenger seats with boosters give you more seating when at your campsite, plus there are more features that make traveling just as fun as camping. You will appreciate the sturdy construction on the Mercedes-Benz 3500 chassis which includes a TuffShell vacuum-bonded laminated floor and sidewalls, a one-piece seamless, fiberglass roof and front cap, and the Premium Sikkens full-body paint. Now all you have to do is choose your favorite!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# CM850136
Chassis: Mercedes-Benz 3500
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 27670 |
| Engine | V-6 Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 19" x 28" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Girard Armless Power w/LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y1LN114815 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


