Used 2021 Entegra Coach Qwest 24K Motor Home Class C - Diesel
Entegra Coach Qwest Class C diesel motorhome 24K highlights:
- Rear Slide Queen Bed
- Private Bedroom
- Booth Dinette
- Cab-Over Bunk
- Blu-Ray Player
Why wait to enjoy the great outdoors, this couples coach or family RV provides everything you will need plus many conveniences you will not want to leave home without! First off, you will have a private rear bedroom with a unique rear slide giving you more floor space to walk around the bed to get to the wardrobe. Your kids or guests can sleep on the cab-over bunk, and the booth dinette slide once set up for nighttime. Or you might choose the theater sofa option in its place. You might also choose the B+ front cap option. The kitchen includes a convection microwave and a two-burner drop-in cooktop, plus stainless steel sink to make warm meals and clean the dishes. Everyone can take turns getting cleaned up in the private toilet and shower room, and brush your teeth in the bathroom sink just outside the door.
With each Entegra Coach Qwest Class C diesel motorhome, you will enjoy the 6'8" interior height with a padded vinyl ceiling, the beautiful decor and exterior paint options as well as the 10.25-inch integrated Mercedes-Benz infotainment center with GPS. The Ultraleather swivel driver and passenger seats with boosters give you more seating when at your campsite, plus there are more features that make traveling just as fun as camping. You will appreciate the sturdy construction on the Mercedes-Benz 3500 chassis which includes a TuffShell vacuum-bonded laminated floor and sidewalls, a one-piece seamless, fiberglass roof and front cap, and the Premium Sikkens full-body paint. Now all you have to do is choose your favorite!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $15,000
Sale Price: $94,995
Stock# 113120A
Chassis: Mercedes-Benz 3500
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | V-6 Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Girard Armless Power w/LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y9LN123665 |
Qwest 24K Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


