Used 2021 Entegra Coach Esteem 30X Motor Home Class C
Ask about our FREE Camping and 1 Year of RV Complete!
Entegra Esteem Class C gas motorhome 30X highlights:
- Rear Private Bedroom
- Cab-Over Bunk
- Split Bathroom
- Sofa
- Full Wall Slide
- Outside Shower
With a cab-over bunk, you can bring guests to join in on your road trip in this motorhome! The booth dinette can also transform into an extra sleeping space when you're not using it to enjoy your meals or play games, and the sofa is a great place for a quick afternoon nap. The residential kitchen is equipped with everything you will need to whip up a delicious meal and a 8 cu. ft. double door refrigerator to store any leftovers. You can start each morning feeling clean and fresh after enjoying a good night's rest on the queen bed in the rear private bedroom and showering in 24" x 36" shower with a skylight for added natural lighting as you get ready!
Entegra Coach Esteem Class C gas motorhome is equipped with E-Z Drive Elite offering a powerful blend of precise handling and renowned stability. The chassis also provides automatic hydraulic leveling jacks for easy setup, a tire pressure monitoring system for safety on the road, and a 7,500 lb. hitch for towing. The fully custom-molded ABS surround in the cab-over area with overhead bunk, the panoramic window for scenic views and the power shade when you have enough lighting, are all impressive features you will enjoy. The interior offers a 7-foot ceiling height, hardwood cabinet doors and drawers with ball-bearing drawer guides, blackout night roller shades, residential kitchen amenities, and much more! Get out and roam in your favorite Esteem today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UM940317
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 18508 |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN2MDC23144 |
Esteem 30X Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


