Used 2021 Entegra Coach Esteem 27U Motor Home Class C
Entegra Esteem Class C gas motorhome 27U highlights:
- Furrion Cooktop
- King Bed
- Cab-Over Bunk
- Sofa
- Exterior LED TV
- Outside Shower
You can prepare your best home cooked meals in this motorhome with the countertop extension, the Furrion all-in-one cooktop and oven, and the residential-sized microwave, plus there is a 8 cu. ft. double door refrigerator to store leftovers and a recessed stainless steel sink with solid surface covers! The private bedroom has a comfortable 70" x 76" king bed and a wardrobe to hang your clothes. It is also right next to the rear corner bathroom with a 30" x 36" shower for you to start each morning feeling clean and fresh. The cab-over bunk lets you bring along an extra guest or two and you can even convert the booth dinette and sofa into sleeping spaces too!
Entegra Coach Esteem Class C gas motorhome is equipped with E-Z Drive Elite offering a powerful blend of precise handling and renowned stability. The chassis also provides automatic hydraulic leveling jacks for easy setup, a tire pressure monitoring system for safety on the road, and a 7,500 lb. hitch for towing. The fully custom-molded ABS surround in the cab-over area with overhead bunk, the panoramic window for scenic views and the power shade when you have enough lighting, are all impressive features you will enjoy. The interior offers a 7-foot ceiling height, hardwood cabinet doors and drawers with ball-bearing drawer guides, blackout night roller shades, residential kitchen amenities, and much more! Get out and roam in your favorite Esteem today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# CM270733
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Standard Partial Paint, Finch, Meadow Lark, Webler, Sandpiper
Interior Color: Windsor
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Windsor |
| Exterior Color | Standard Partial Paint, Finch, Meadow Lark, Webler, Sandpiper |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan 4000W MicroQuiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 31032 |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 195 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9MDC23139 |
Esteem 27U Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


