Used 2021 Ember RV Overland Series Tiger Moth Travel Trailer
Pull-Out Kitchen, Full-Size Bed, Two-Burner Portable Stove, Pre-Wired Solar Input - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
2021 Tiger Moth Features and Options
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$14,995
You Save: $425
Sale Price: $14,570
You Save: $425
Sale Price: $14,570
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 105227A
Location: Louisville KY
Stock# 105227A
Stock# 105227A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 Tiger Moth Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 7 in |
| Ext Height | 7 ft |
| Int Height | 4 ft 7 in |
| Hitch Weight | 195 lbs |
| GVWR | 2400 lbs |
| Dry Weight | 1458 lbs |
| Cargo Capacity | 942 lbs |
| Fresh Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2200 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 lbs |
| Awning Info | 6' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 4T9AT1214MH049208 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Outdoor Kitchen Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


