Used 2021 EAST TO WEST Alta 2850KRL Travel Trailer
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
View all Alta Floorplans
2021 2850KRL Features and Options
EAST TO WEST Alta travel trailer 2850KRL highlights:
- Theater Seats
- Dual Entry
- Pass-Through Storage
- Stainless Steel Refrigerator
- Walk-Through Bath
- Private Bedroom
The 2021 EAST TO WEST Alta 2850KRL is a mid-size rear-living travel trailer designed for couples or small families who want a residential feel without going to a huge fifth wheel.
Interior Features
- Rear living room with:
- Theater seating
- Tri-fold sofa (extra sleeping)
- Booth dinette
- Large slide-out for extra space
- Kitchen with:
- 3-burner cooktop
- Microwave
- Residential-style fridge
- Walk-through bathroom
- Private front bedroom with king bed
Exterior / Utility Features
- Dual entry doors (super convenient at campsites)
- Pass-through storage
- Power awning with LED lighting
- Outdoor shower + docking station
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112928A
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112928A
Stock# 112928A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 2850KRL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 778 lbs |
| Dry Weight | 6851 lbs |
| Cargo Capacity | 2727 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2ALUBXM9002504 |
For more information
Contact Us
Alta 2850KRL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


