Used 2021 Forest River RV Isata 5 36ds Dynamax Motor Home Class C
Dynamax Isata 5 Super C diesel motorhome 36DS highlights:
- King-Size Bed
- Two Slide Outs
- Sofa
- Bunk Over Cab
- Exterior 32" LED TV
Travel like a king with features such as rear private bedroom with a king-size bed for you to enjoy a good night's rest on each night, a 32" LED TV, and not only one wardrobe, but two wardrobes. Just outside the bedroom is the full bathroom equipped with a skylight over the radius shower to add natural lighting while you get ready. Whether you are eating a delicious meal, playing your favorite game, or using it as an extra sleeping space, you will love all of the versatile features that the Dream Dinette offers. After you have had a fun morning in the sun, come inside and take a quick afternoon nap on the sofa or watch your favorite movie on the 39" LED TV while you sip on your favorite beverage! There are several options you can choose to customize your Super C and maybe the factory 4-wheel drive option is the right choice for you!
With any Isata 5 Series Super C diesel motorhome by Dynamax, the driver will appreciate the 360 HP from the 6.7L I6 turbo diesel engine, the Cummins Smart exhaust brake system, the RAM ESC suspension and stability package, and the tire pressuring monitoring system, plus the automatic, 4-point hydraulic leveling jacks with Bluetooth and seamless rotocast storage compartments with LED lighting when setting up camp. The premium vinyl flooring throughout, the hardwood shaker-style cabinetry, the hidden hinges, and the Winegard ConnecT 2.0 dome antenna are a few more reasons you will enjoy every time you are in this RV! Choose your favorite Isata 5 today, and start experiencing RV-friendly features and extra touches!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UM216026
Chassis: Ram 5500 SLT
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 225/70R19.5G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 12310 |
| Engine | Cummins 6.7L I6 Turbo |
| Chassis | Ram 5500 SLT |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 52 gals |
| Wheelbase | 265 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7250 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV, BR 32" LED TV, EXT 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Dual-Pitch Armless with LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 37500 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 3C7WRMDL0LG189666 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


