Used 2021 Dutchmen RV Triton 3521 Toy Hauler Fifth Wheel
Dutchmen Voltage Triton toy hauler 3521 highlights:
- 11' Separate Garage
- Master Suite
- Dual Entry
- Pass-Through Storage
- Loft Bed
- Power Bunk
You can adventure all day and relax all night with this Voltage Triton toy hauler! Bring along your off-road toys in the 11' separate garage, your perishable food in the 12-cubic foot refrigerator, your toiletries in the bathroom linen closet, and your snacks in the kitchen pantry. There is even a wardrobe slide in the bedroom so you don't have to live out of your suitcase all week! You will have a great time relaxing on the heat-and-massage sofa in front of the 50" TV, and you can create a delicious meal to enjoy by using the Furrion three-burner range with 21" oven. Since this unit has two entry doors, you can directly enter the garage, and you will find a set of opposing sofas with a table, a power bunk, and a loft bed within the garage.
The Dutchmen Voltage Triton toy hauler finally proves that you can have luxury and value together! The six-point auto leveling system and Onan 5.5kW gas generator are a great start, and the top-notch features continue on into the garage with the indoor/outdoor speakers, pull-down screen, Tuff Ply flooring, and 2,500-LB tie downs. All throughout the interior, you will constantly find features that will enhance your camping experience, like the 7' slide boxes that provide more head space and the oversized windows that allow you to catch glimpses of your surroundings while you walk about the interior. The pleated night shades, residential duvet covers, and residential furniture give the Triton a home-like atmosphere, and the Triton has also been prepped for cable/satellite at your convenience.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT590214
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3042 lbs |
| Dry Weight | 13022 lbs |
| Cargo Capacity | 3778 lbs |
| Fresh Water Capacity | 162 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Atwood DSI Gas/Electric |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF35222MZ991360 |
Triton 3521 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


