Used 2021 Dutchmen RV LS Series 1706lxs Viking Folding Pop-Up Camper
* Sale Price Includes Finance Discount *
Viking LS Series folding pop-up camper 1706XLS highlights:
- Two Tent Beds
- Two 60" Gaucho Sofas
- Storage Cabinet
- Deep-Bowl Acrylic Sink
Enjoy each and every trip that you take with this Viking LS Series folding pop-up camper! Your family of five will fit perfectly in this unit, and you will enjoy having the front full-size tent bed and the rear RV full-size tent bed to sprawl out in each night. For all of your belongings, there have been storage cabinets included with residential laminated countertops, and the two 60" gaucho sofas will serve as a multi-purpose feature for both relaxing and sleeping.
The thing about the Viking LS Series folding pop-up camper that will attract you the most is its easy set up! The Goshen lift system is what makes this easy set up possible, and the four heavy-duty scissor-style jacks will keep your unit securely in place after you've set up at the campsite. The two blue LED patio lights will give you some illumination as you are outside after dark, and the awning will be quite useful when it starts to rain. The interior is clean and modern with its dark ash cabinetry and residential-grade linoleum, and the 20,000 BTU furnace will keep you warm during those chilly summer nights.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UT180706
| Sleeps | 5 |
| Length | 17 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 4 ft 8 in |
| Hitch Weight | 167 lbs |
| GVWR | 2897 lbs |
| Dry Weight | 1642 lbs |
| Cargo Capacity | 1255 lbs |
| Fresh Water Capacity | 16 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full Tent End, RV Full Tent End |
| Refrigerator Type | 120W/12V Refrigerator/Freezer Cooler |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1VKAC6N50Z1003 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


