Used 2021 Dutchmen RV Kodiak Ultra-Lite 289BHSL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer 289BHSL highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Sofa
- Outdoor Kitchen
- Solid Entry Step
Camping with the comforts of home just sounds more fun! With this Kodiak Ultra-Lite travel trailer, you will have your own bedroom with the second exterior entrance and a residential queen bed while the kiddos or guests have their own double-size bunks next to the full bathroom. The cook will love being able to make meals outside while watching the kids or visiting with other RVers, and they also have enough appliances within the full interior kitchen to even make a holiday meal. The large slide out has a U-shaped dinette and sofa for a dining area, a game-playing headquarters, and sleeping space for friends. You will also find plenty of storage for all your things with the pantry, overhead cabinets, dual wardrobes, and an exterior pass-through storage!
Let your next set of travel plans include the Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer! You'll be glad you did when you find out that these trailers have an aluminum super-structure design making them perfect to tow behind most vehicles. You can use the central control station to operate your trailer's electrical functions, and you'll appreciate having a spare tire and carrier in the event of a mishap on the road. Sit outside underneath the power awning with LED lights each night to enjoy time spent together in the fresh air, and use the AM/FM/CD/DVD stereo and exterior speakers to provide some extra entertainment while you're outside.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UT230793
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 641 lbs |
| Dry Weight | 5807 lbs |
| Cargo Capacity | 1793 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power Adjustable w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT28925MJ974418 |
Kodiak Ultra-Lite 289BHSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


