Used 2021 Dutchmen RV Kodiak Ultra-Lite 261RBSL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer 261RBSL highlights:
- Theater Seats
- U-Shaped Dinette
- Fireplace
- Private Bedroom
- Outside Kitchen
- Solid Entry Step
Your family will be excited about all the amenities included in this Kodiak Ultra-Lite travel trailer including a fireplace for those chilly camp nights, a large hidden pantry for those long camping trips, and theater seats for indoor relaxation. The hinged entertainment center allows everyone to have a good view of the TV if you decided to add one. The bath wardrobe allows you to store your guest's clothing, and the U-shaped dinette provides extra sleeping space when you aren't playing games or dining. Come see what else makes this the perfect RV for you!
Let your next set of travel plans include the Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer! You'll be glad you did when you find out that these trailers have an aluminum super-structure design making them perfect to tow behind most vehicles. You can use the central control station to operate your trailer's electrical functions, and you'll appreciate having a spare tire and carrier in the event of a mishap on the road. Sit outside underneath the power awning with LED lights each night to enjoy time spent together in the fresh air, and use the AM/FM/CD/DVD stereo and exterior speakers to provide some extra entertainment while you're outside.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $2,595
Sale Price: $18,900
Stock# P6954
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| Dry Weight | 5821 lbs |
| Cargo Capacity | 1779 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power Adjustable w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT26126MJ970992 |
Kodiak Ultra-Lite 261RBSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


