Used 2021 Dutchmen RV Colorado 29DBC Travel Trailer
Dutchmen Colorado travel trailer 29DBC highlights:
- Double-Size Bunks
- Fireplace
- Hinged Entertainment
- 16' Power Awning
- Pass-Through Storage
- Outside Kitchen
Storage is no issue with this Colorado travel trailer thanks to the entry closet, the pantry behind the hinged entertainment center, the extra wardrobe next to the double-size bunks, all the bedroom storage including drawers, and the exterior pass-through storage for those larger items. You and your family can sleep comfortably in this trailer with the queen bed, the bunks and the furniture within the large slide out that doubles as sleeping space for more friends and family. Everyone will appreciate the convenience of having a full bathroom especially at night, and the cook will have full kitchen amenities inside and an outside kitchen as well.
With any Colorado travel trailer by Dutchmen, you get more standard features giving you more value for your money! The interior offers upgraded residential flooring for durability, blackout night shades throughout for privacy, oversized windows for great views when inside, and full-extension drawer guides throughout. Each Colorado comes standard with the Dutchmen construction advantage including the Blade air flow system which is designed to reduce air turbulence and noise accelerating airflow. Other highlights include a power tongue jack, power stabilizer jacks, a high-output furnace, and solar prep. Make your selection today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# UT052
Exterior Color: -
Interior Color: -
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | - |
| Exterior Color | - |
| Hitch Weight | 766 lbs |
| Dry Weight | 6480 lbs |
| Cargo Capacity | 2320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Colorado 29DBC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


