Used 2021 Dutchmen RV Colorado 19BHC Travel Trailer
Dutchmen Colorado travel trailer 19BHC highlights:
- Double-Size Bunks
- Residential Queen Bed
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
- Single Axle
Load up your kids, clothes and food for a fun weekend away in this Colorado travel trailer! Once at your destination, easily set up the 10' power awning with LED lights, grab your camp chairs from the pass-through storage, and start making meals using the outside kitchen or the inside amenities. After mealtime, you can play games at the booth dinette before getting cleaned up in the full corner bathroom. The kids or guests can have their own bunk beds, and you will love having a residential queen bed to sleep on.
With any Colorado travel trailer by Dutchmen, you get more standard features giving you more value for your money! The interior offers upgraded residential flooring for durability, blackout night shades throughout for privacy, oversized windows for great views when inside, and full-extension drawer guides throughout. Each Colorado comes standard with the Dutchmen construction advantage including the Blade air flow system which is designed to reduce air turbulence and noise accelerating airflow. Other highlights include a power tongue jack, power stabilizer jacks, a high-output furnace, and solar prep. Single-axle trailers may not include all of the Colorado features. Make your selection today!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT450599
| Sleeps | 7 |
| Length | 23 ft 5 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 516 lbs |
| Dry Weight | 3885 lbs |
| Cargo Capacity | 955 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT19B12M8950336 |
Colorado 19BHC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


