Used 2021 Dutchmen RV Coleman Light 3215BH Travel Trailer
LIKE NEW 2021 DUTCHMEN COLEMAN LIGHT SERIES 3215BH, FREE DELIVERY & SETUP!! SUPER CLEAN. IS A RV LOADED WITH LUXURY!! 37 LONG. 2 PRIVATE BEDROOMS, 2 XL SLIDES. COLD A/C. QUEEN MASTER SUITE. PRIVATE REAR 3 BUNKS. DINETTE & A SLEEPER SOFA. FRONT PRIVATE BEDROOM. LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & TRIFOLD SLEEPER SOFA. ELECTRIC FIREPLACE & BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION. ALL FIBERGLASS DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. OUTDOOR STORAGE. OUTDOOR KITCHEN, SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!
ONLY 7718 UVW. OUR PRICE: $25,995.
WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!! We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES. WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 5038600124
Interior Color: Ironwood
| Sleeps | 12 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Ironwood |
| Hitch Weight | 1073 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 7583 lbs |
| Cargo Capacity | 2097 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 7 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Coleman Light 3215BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


