Used 2021 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 300TQ Toy Hauler Travel Trailer
View all Coleman Lantern Series Floorplans
2021 300TQ Features and Options
2021 COLEMAN LANTERN 300TQ
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Amarillo
Stock# 92876
Location: Amarillo
Stock# 92876
Exterior Color: SILVER
Interior Color: GREY
Stock# 92876
Exterior Color: SILVER
Interior Color: GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 300TQ Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 1012 lbs |
| Dry Weight | 6878 lbs |
| Cargo Capacity | 2802 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 10 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Coleman Lantern Series 300TQ Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


