Used 2020 Dutchmen RV Coleman 2125BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Light LX travel trailer 2125BH highlights:
- Full Bathroom
- Murphy Bed
- Double-Size Bunks
- Outside Kitchen
Each time you camp with this Coleman Light LX travel trailer, you will experience comfort and functionality. The double-size bunks are perfect for the kids and their friends, and you can rest on the Murphy bed at the front of the trailer. This unit features a great kitchen with a cooktop, a microwave for easy meals, plus a pantry to store snacks. The rear corner bath adds a little extra privacy that everyone will appreciate. For breakfast outdoors, you'll love the outside kitchen provided with this model.
With any Dutchmen Coleman Light LX unit, you'll enjoy an upgraded Rest Easy mattress, residential-grade vinyl flooring, a power bath fan, and full-extension drawer guides throughout. Leave nothing behind with plenty of storage, including a dinette storage compartment for board games or flashlights. These units have been constructed with diamond embossed rock guard and aluminum-framed walls to ensure years of memories, plus each model features stabilizer jacks and tinted safety glass windows to keep your family safe. Come see all the features the Coleman Light LX has to offer!
Call the dealership for more details and to find out what we can do to improve your camping experience!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 15833
| Sleeps | 7 |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 552 lbs |
| Dry Weight | 4468 lbs |
| Cargo Capacity | 3132 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT21226LM931589 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


