Used 2021 Dutchmen RV Atlas 3802FLKB Fifth Wheel
No Hidden Fees!!! Our sales price includes freight, prep charges, battery and propane!
Dutchmen Atlas fifth wheel 3802FLKB highlights:
- Five Slides
- Free-Standing Dinette
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Fireplace
Plan to stay awhile in this spacious fifth wheel for six! Your crew will love to visit in the front living area that features a front entertainment center with a fireplace, plus theater seating and two tri-fold sleeper sofas. This area can double as a second bedroom for your guests, while you take the master bedroom with a king bed slide out. You'll find the full rear bath includes everything you need, and there is a convenient half bath right off of the kitchen for guests. This Atlas kitchen is any chef's dream with its 12 cu. ft. refrigerator, large pantry, and kitchen island with a stainless steel sink. And don't overlook the exterior with two power awnings with LED lights, a pass-through storage, plus Solid Step entry steps!
Journeys have never been more fun or packed with amenities than with the Dutchmen Atlas fifth wheel or travel trailer! These units come equipped with outside speakers, preparations for a backup camera, an oversized lighted pass-through storage, and a fully enclosed and heated underbelly. The friction-hinge entry door won't fly away when you open it, and the exterior spray port lets you hook up a hose to provide water when you need it. The fifth wheels have an electric four-point leveling system, and the travel trailers have electric stabilizer jacks. A painted fiberglass front cap protects the front portion of your Atlas, and the electric adjustable awning with LED lights is going to allow you to party outside with shade when you want it.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 100383
Exterior Color: BIEGE
Interior Color: BIEGE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Interior Color | BIEGE |
| Exterior Color | BIEGE |
| Hitch Weight | 2527 lbs |
| Dry Weight | 11758 lbs |
| Cargo Capacity | 2642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 12' and 15' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF38028MM960664 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


