Used 2021 Dutchmen RV Atlas 3172RLKB Fifth Wheel
King bed slide + dual sinks let couples prep fast without crowding.
Dutchmen Atlas fifth wheel 3172RLKB highlights:
- Dual Sink Vanity
- 12 Cu. Ft. Refrigerator
- Kitchen Island
- Hutch
- Free Standing Dinette
- King-Size Bed
Sleep like a king in the front private bedroom with a slide out king-size bed, and lots of storage from the front wall closet to the dresser near the door. The full bathroom will allow both of you to get ready at once with the dual sinks so you can quickly get to your hike or shop in town. The free standing table with chairs will be the perfect place to dine at after making breakfast using the full amenities in the kitchen plus you will love all the storage in the 12 cu. ft. refrigerator and pantry. There is a hutch with storage and counter space and a kitchen island making this a dream kitchen while traveling. The theater seats and sofa will be calling your name when it's time to relax, and the LED HDTV and fireplace make it even more cozy.
With any Dutchmen Atlas fifth wheel and travel trailer, you will have the Dutchmen construction advantage with a Hyperdeck floor structure which includes several protective layers from linoleum flooring, a steel powder coated main l-beam frame, and a full enclosed underbelly, plus vacuum bonded laminated walls, an insulated reinforced front cap, and fold down entry steps for stability that are easy to expand and store away. The travel trailers also offer a power tongue jack and power stabilizer jack while the fifth wheels offer one touch auto-leveling, power landing gear, and a roto flex pin box. The interior provides motion sensor LED lighting in the kitchen, a 30" wide fireplace in the living area, and a porcelain toilet in the bathroom, plus many more standard features and mandatory options. Make your selection today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $28,759
Sale Price: $29,996
Stock# C021A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1741 lbs |
| Dry Weight | 9779 lbs |
| Cargo Capacity | 2221 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Four Door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 11' and 13' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF32725MM960621 |
Atlas 3172RLKB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


