Used 2021 Dutchmen RV Atlas 2732RB Travel Trailer
Dutchmen Atlas travel trailer 2732RB highlights:
- Rear Bathroom
- Tri-Fold Sofa
- Fireplace
- Free Standing Dinette
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
This is a couples perfect RV with a private bedroom up front including a queen bed with lots of storage and a rear full bathroom with a skylight above the radius shower plus more storage for your essentials and towels. The main living and kitchen area is spacious with a slide out offering more floor space, and the kitchen has everything at the chef's fingertips including a walk-in pantry by the entry. You might even enjoy making several meals using the outside kitchen while your spouse relaxes under the electric adjustable awning.
With any Dutchmen Atlas fifth wheel and travel trailer, you will have the Dutchmen construction advantage with a Hyperdeck floor structure which includes several protective layers from linoleum flooring, a steel powder coated main l-beam frame, and a full enclosed underbelly, plus vacuum bonded laminated walls, an insulated reinforced front cap, and fold down entry steps for stability that are easy to expand and store away. The travel trailers also offer a power tongue jack and power stabilizer jack while the fifth wheels offer one touch auto-leveling, power landing gear, and a roto flex pin box. The interior provides motion sensor LED lighting in the kitchen, a 30" wide fireplace in the living area, and a porcelain toilet in the bathroom, plus many more standard features and mandatory options. Make your selection today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 141-19
Interior Color: Belmont
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Belmont |
| Hitch Weight | 754 lbs |
| Dry Weight | 6354 lbs |
| Cargo Capacity | 3326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 15' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4ydt27327mm960165 |
Atlas 2732RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


