Used 2021 Dutchmen RV Astoria 3173RLP Fifth Wheel
Adventure is Calling and You Must Go Everywhere. Find Your Away at Campers Inn! Appointments Available Contact Us Today!
View all Astoria Floorplans
2021 3173RLP Features and Options
Dutchmen Astoria Platinum Series fifth wheel 3173RLP highlights:
- Triple Slides
- Dual-Sink Vanity
- Kitchen Island
- Rear Living Area
- Free-Standing Dinette
- Hutch
Main Interior Features
- Rear living room floorplan
- Theater seating facing fireplace and entertainment center
- Tri-fold sleeper sofa
- Large kitchen island with stainless farmhouse sink
- Residential-size refrigerator
- Free-standing dinette with chairs
- Pantry and coffee hutch with pop-up power station
- King-size bed in front bedroom
- Large wardrobe closet
- Dual bathroom sinks
- Glass shower enclosure
- Fireplace and large TV setup
Exterior & Construction Features
- Fully welded aluminum frame
- Vacuum-bonded fiberglass exterior
- Painted fiberglass front cap with LED lighting
- Dual power awnings with LED lights
- Power landing gear / auto leveling capability
- Slam-latch baggage doors
- Large pass-through storage
- Backup camera prep
- Solar prep
- Outside shower port
- Aluminum wheels
- Heated enclosed underbelly for extended-season camping
Comfort & Utility Features
- 15,000 BTU ducted A/C
- Optional second bedroom A/C
- 35,000 BTU furnace
- Black tank flush system
- Electric/propane water heater
- Exterior speakers
- TV and satellite prep
- Two televisions
- Surround sound audio system
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$41,563
You Save: $6,568
Sale Price: $34,995
You Save: $6,568
Sale Price: $34,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 107125A
Location: Kings Mountain NC
Stock# 107125A
Stock# 107125A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 3173RLP Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1731 lbs |
| Dry Weight | 9838 lbs |
| Cargo Capacity | 2162 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Four Door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 11' and 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF31728MM916869 |
For more information
Contact Us
Astoria 3173RLP Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


