Used 2021 Dutchmen RV Astoria 2773RB Travel Trailer
Dutchmen Astoria travel trailer 2773RB highlights:
- Outdoor Kitchen
- Table & Chairs
- Walk-In Pantry
- Fireplace
- Rear Bathroom
- Solid Entry Step
Enjoy all of your travel plans each and every time you take this travel trailer! A king-size bed in the front private bedroom will make it fun to go to bed each night, and the rear bathroom with its radius shower and linen closet will deliver privacy as you get ready each morning. You'll find it easy to prep meals in the kitchen because the large slide adds extra interior space to this area, and the tri-fold sofa and U-shaped dinette will welcome you to sit down with a hot meal and enjoy. You can make a few meals using the outside kitchen, relax under the power awning, and store some outside gear in the pass-through compartment.
With any Astoria travel trailer, you'll get the Dutchmen construction advantage with features such as HyperDeck floor construction which includes linoleum flooring, vacuum bonded lamination, and a fully enclosed underbelly, plus a fiberglass cap with windshield. Some standard features that will impress you include an exterior spray port to keep the sand outside, arched interior ceiling for more standing space, dual 20 lb. propane tanks, dark-tinted safety glass windows, and stainless steel appliances so you can keep your bellies full with home cooked meals. Plus, an Astoria Premium package for even more convenience and comforts. Choose your favorite today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 915181
Exterior Color: White
Interior Color: Gunmetal
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Gunmetal |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 943 lbs |
| Dry Weight | 6365 lbs |
| Cargo Capacity | 3315 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Astoria 2773RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


