Used 2021 Cruiser Shadow Cruiser 239RBS Travel Trailer
***$0 FEES***Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer 239RBS highlights:
- Rear Bath
- U-Shaped Dinette
- Walk-In Pantry/Wardrobe
- King Sliding Bed
- Outdoor Kitchen
The chef will love having the choice to make meals inside with full amenities including a walk-in pantry/wardrobe by the entry, and outside at the outdoor kitchen with a griddle, sink, and storage. You and your spouse will love the spacious interior with a slide out including a U-shaped dinette and double door refrigerator, as well as the space savings sliding doors at the rear full bathroom and front private bedroom.
With each Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer you begin with a powder coated structural l-beam frame, three times the amount of required full-height cross members, solid entry steps, and power stabilizer jacks. They are also built with 5-sided aluminum framing and the extended season package with underbelly insulation for four seasons of traveling, plus a surround seal slide system with a rain gutter. The interior offers tongue and groove plywood floors, a double-down dual ducted A/C and a high BTU ducted furnace, plus a pet palace for your family's best friend. There are many more reasons to choose a lightweight Shadow Cruiser, make your choice and start having fun!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# C-12016
Exterior Color: White
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Exterior Color | White |
| GVWR | 7668 lbs |
| Dry Weight | 5737 lbs |
| Cargo Capacity | 1870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Shadow Cruiser 239RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


