Used 2021 CrossRoads RV Longhorn 333DB Travel Trailer
CrossRoads RV Longhorn travel trailer 333DB highlights:
- Fireplace
- Bath and a Half
- Rear Private Bunkhouse
- Front Private Bedroom
- 60" Sofa
- Outside Kitchen
You won't believe all that this travel trailer has to offer for your next camping adventure! Everyone will enjoy a good night's rest between the queen bed in the front private bedroom, the rear private bunkhouse with a 38" x 74" bunk above a 72" tri-fold sofa and a 38" x 74" bunk above a wardrobe, and you can even transform the 60" sofa and 80" U-shaped dinette. The bath and a half makes it easy for everyone to use, especially the dual entry bathroom. You can prepare dinner indoors or even at the outdoor kitchen which has a two burner cooktop, a sink, and a refrigerator. Plus, there are two kitchen pantries to store everyone's favorite snacks!
Each one of these CrossRoads RV Longhorn travel trailers are ready to camp whenever you are! Even your tallest member will have room to walk around with 7 ft. interior height and flush floor slides. The aerodynamic front end makes it easier to tow, and the friction hinge entry door, the large assist grab handle, and secure stance entry step ensures you will enter the unit safely each time. You will feel right at home with features like the designer valance, the pressed countertop with sink cover, and the USB ports in the bedroom to charge your electronics at night while you re-charge too. A couple other exterior features include molded rain gutters with 3" drip spouts, speakers with LED accents, and a bumper with drain hose storage and end caps!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 5037244578
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 904 lbs |
| Dry Weight | 8214 lbs |
| Cargo Capacity | 2186 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Longhorn 333DB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


