Used 2021 Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite 2454BH Travel Trailer
Coachmen Northern Spirit Ultra Lite travel trailer 2454BH highlights:
- Front Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Rear Corner Bathroom
- Outdoor Camp Kitchen
- Double-Size Bunks
The whole family will love camping in this Northern Spirit Ultra Lite travel trailer, even the dog! Don't worry if your furry companion has too much fun in the dirt because you can easily clean them up at the exterior dog wash station. After you have whipped up your best meal with the three-burner cooktop and oven or at the outdoor camp kitchen, you can head to the U-shaped dinette and enjoy eating it there comfortably. Plus, the dinette can transform into an extra sleeping space if needed. The rear set of double-size bunks features a lower bunk that can flip up and two convenience centers for the kids. There is plenty of storage throughout the inside, but if you need more space, then head outdoors and store it in either the front pass-through storage area or the rear stor-more cargo area!
The Coachmen Northern Spirit Ultra Lite travel trailer is here to make your camping life simpler! No matter how small, even the tiniest details make all the difference, and these trailers come with a full list of features that will enhance every camping experience. Some of those features are the motion-activated floor lights, the lighted USB ports, the kid's convenience center, the exterior dog leash clip, the exterior fishing pole storage, and the wireless phone charger. These trailers have been prepped for Wi-Fi, cable/satellite, a back-up camera, and solar panels. The exterior dog wash is useful for rinsing your puppy off after spending an afternoon playing in the dirt and mud. The exterior speakers also present an afternoon of fun.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# ACCK40762
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5502 lbs |
| Cargo Capacity | 2098 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2SBPB8MS040762 |
Northern Spirit Ultra Lite 2454BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


