Used 2021 Coachmen RV Galleria MXCAE6 Motor Home Class B
Coachmen Galleria Class B diesel motorhome 24Q highlights:
- Four Swivel Chairs
- Wet Bath
- Removable Table
- Power Sofa
- Multiple USB Ports
Make it a friends trip in this Galleria Class B diesel motorhome that includes four swivel chairs with a removable table in the middle for a game of cards. You'll also find additional seating in the rear on a true lay-flat memory foam power sofa with a lagun table and on the jump seats. The cooktop will allow you to make warm meals just like you do at home, and clean-up will be a breeze with the kitchen sink. The wet bath includes a sink and a shower offering a way to have fewer stops along your travels. You will also enjoy the awning outside, and there are options to choose to customize this Galleria.
With excellent fuel economy, high-end components, and affordable luxury, the Coachmen Galleria Class B diesel motorhome offers you one of the cleanest-running turbo-diesel "Blue TEC" engines on the market. You will also find an award-winning 3500 Mercedes Sprinter extended platform on the Galleria, and you can even choose to have your Galleria come with the optional 4X4 chassis for more power. The Galleria comes with an excellent array of features, like a WiFi Ranger SkyPro, a remote-access Eclipse app which lets you control your coach while you're away, an Oxygenics Fury handheld shower head, three 110W solar panels, and an industry-first true lay-flat power sofa.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $20,000
Sale Price: $99,995
Stock# C1186
Chassis: Mercedes 3500 Ext
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.0L Turbo V6 Diesel |
| Chassis | Mercedes 3500 Ext |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Nova Kool 7300 |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| TV Info | Coach 24" LED Smart TV |
| Awning Info | 13' 1" |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | W1X8ED3Y3KT017518 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


