Used 2021 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17FQ Travel Trailer
Coachmen RV Clipper Ultra-Lite travel trailer 17FQ highlights:
- RV Queen Bed
- Booth Dinette
- Rear Bathroom
- Outdoor Shower
The rear bathroom in this Clipper Ultra-Lite travel trailer has everything you need to start each morning clean and fresh! With a two-burner stove and a 7-cu. ft. gas/electric refrigerator, you can whip up any delicious meal. Once you have prepared it, you can head to the booth dinette and enjoy eating it there comfortably, plus it can transform into an extra sleeping space. The front RV queen bed welcomes you to a good night's rest, but if you're not ready to head to bed quite yet, then you can relax outside underneath the 12' power awning with LED lights and exterior speakers!
Every one of the Clipper Ultra-Lite travel trailers by Coachmen RV provides a smooth tow with the Norco NXG chassis, a Dexter E-Z lube axle, and an aerodynamic front profile! With the "Camping Made Easy" package, you will enjoy convenient features like the USB ports, the prep for a back-up camera, and the prep for solar power. You can also camp anytime of the year thanks to the 13,500 BTU roof A/C and the 20,000 BTU furnace. Each model comes with an outdoor hot/cold shower station and an oversized power awning. Come choose your favorite model today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# UT20928561
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 330 lbs |
| GVWR | 3830 lbs |
| Dry Weight | 3064 lbs |
| Cargo Capacity | 766 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2CWFC5MJ128561 |
Clipper Ultra-Lite 17FQ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


