Used 2021 Coachmen RV Clipper Camping Trailers 9.0TD Express Folding Pop-Up Camper
Coachmen Clipper Camping Trailers 9.0TD Express highlights:
- Flex-Rod Tech Add-A-Room
- Rear Entry
- Full Bed
- Countertop
When you enjoy sleeping above ground while camping and getting away quickly, take this Express with you! Not only is it easy to tow, it is easy to store! You will have a 54" x 74" bed to sleep on, a countertop to place your cellphone and keys, and a bench seat to easily take your shoes off. You can stand upright and walk around as well. You might like to choose the Deluxe features which gives you LED interior courtesy lights near the floor, a 20,000 BTU furnace, and a Bluetooth stereo. Or add the V-Package features that provide the Basic and Deluxe features plus a Porta-Potti, a 16 gallon fresh water holding tank, a 6 gallon DSI water heater, and 15" off-road tires, and the optional Off-Road package is available. And there are more options to add!
Each Clipper Camping Trailers Express hybrid folding pop-up by Coachmen is built on an E-coated tubular steel frame with a Wide Trac ultra lube spring axle, a laminated fiberglass roof, and durable, automotive grade metal exterior walls. The inside offers Dark Ash cabinetry, 100% adhesion residential grade linoleum, and residential laminated countertops plus more depending on the Express you choose. Enjoy the easiest way to get up and go camping with a lightweight Clipper Express that is towable by most cars, crossovers, and small SUVS.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 3428
| Sleeps | 2 |
| Length | 14 ft 2 in |
| Ext Width | 4 ft 8 in |
| Ext Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 194 lbs |
| GVWR | 2194 lbs |
| Dry Weight | 1418 lbs |
| Cargo Capacity | 776 lbs |
| Tire Size | ST145R13D |
| Available Beds | Full |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1CPAC7M5017995 |
Clipper Camping Trailers 9.0TD Express Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


