Used 2021 Coachmen RV Clipper 120 TD Max Travel Trailer
Coachmen Clipper Camping Trailers 12.0TD MAX Express highlights:
- Side Bike Door
- Flex Rod Tech Add-A-Room
- Rear Entry
- 54" x 74" Bed
- Sofa
Last minute plans to explore the outdoors can happen with this camper! Even when you are headed to the campsite, you might need to get to something from inside the camper at a stop. Just use the side bike door without having to raise the roof. You and your spouse will have a full size bed to sleep on and the sofa might even accommodate one more person. You can make warm meals on the two burner range, wash dishes and brush your teeth using the sink, and store leftovers in the three-way refrigerator underneath. You might even like to add the optional Off-Road package providing 15" off-road tires and a spare, extended frame jacks, and off-road lifted axles, and/or more options like an air conditioner, an exterior wall mount LP grill, or "Toylock" cargo security system.
Each Clipper Camping Trailers Express hybrid folding pop-up by Coachmen is built on an E-coated tubular steel frame with a Wide Trac ultra lube spring axle, a laminated fiberglass roof, and durable, automotive grade metal exterior walls. The inside offers Dark Ash cabinetry, 100% adhesion residential grade linoleum, and residential laminated countertops plus more depending on the Express you choose. Enjoy the easiest way to get up and go camping with a lightweight Clipper Express that is towable by most cars, crossovers, and small SUVS.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,000
Sale Price: $12,995
Stock# M5018898
| Sleeps | 3 |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| GVWR | 3720 lbs |
| Dry Weight | 2145 lbs |
| Cargo Capacity | 1556 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1CPAC3M5018898 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


